تبلیغات
چهارراه تبلیغات - مصاحبه: تبلیغات،ابزاری سازنده یا مخرب؟! (بخش دوم) : مدیریت بازاریابی تبلیغات تبلیغ فروش برند

چهارراه تبلیغات
 

 بازدید از وب سایت جدید امیر بختایی

 

>> منوهای کاربری <<

 

صفحات بعدی این موضوع


= بازگشت به صفحه نخست

= آرشیو كامل مطالب

 

جستجو در مطالب چهارراه تبلیغات

 

 

عضویت در گروه چهارراه تبلیغات

¯ برای عضویت در گروه چهارراه تبلیغات اینجا كلیك كنید.


تالار گفتگوی متخصصین تبلیغات


¯ ورود به تالار گفتگوی متخصصین تبلیغات

 

نظر سنجی ها

¯ چه شكلی از تبلیغات بیشتر توجه شما را به خود جلب كرده است؟


آخرین مطالب

¯نگاهی به استراتژی تبلیغاتی فیلم سینمایی بارکد

¯دانلود رایگان کتاب چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟

¯دعوت به همكاری كارشناسان فروش حضوری

¯دوره تابستانی مهندسی فروش و فروشهای حضوری در سازمان مدیریت صنعتی

¯دوره ویدئویی مدیریت فروش و فروشندگی حرفه ای

¯دوره ویدئویی اصول بازاریابی و مدیریت بازار

¯دوره بهاره مهندسی فروش و فروشهای حضوری در سازمان مدیریت صنعتی

¯آگهی استخدامی كارشناس بازاریابی و فروش

¯رقابت تبلیغاتی شركتهای ایرانی در شبكه های ماهواره ای

¯آگهی استخدامی مدیر و كارشناس بازاریابی و فروش

¯نقد فنی كمپین تبلیغاتی دیجی كالا

¯نصب مجدد پنل تبلیغاتی بر بدنه تاكسیها

¯تویوتا بازهم با ارزش‌ترین برند خودرو در جهان شد

¯ مصاحبه امیر بختایی با شفقنا در خصوص بازاریابی مدرن

¯عجیبت ترین روش برای تبلیغ محصول

¯لوگو یا نشان و كاربرد آن

¯كپی رایت جنگ آینده

¯دعوت به همكاری بازاریاب و حسابدار

¯ابزاها و روشهای تحقیقات بازار

¯برگزاری دوره شصت و یكم مهندسی فروش و فروشهای حضوری

¯بومی سازی كمپین های بازاریابی بین المللی

¯پیش بینی آینده صنعت تبلیغات

¯پنج درس از استراتژی تولید محتوای دیجیتال كوكاكولا

¯مشاوران و طراحات خلاق تبلیغات چكار می كنند!

¯چرا ما برند ایرانی مطرح در عرصه جهانی نداریم؟

¯قوانین طلایی مذاكره فروش

¯چگونگی پیدایش صنعت تبلیغات

¯نقد كمپین انصراف از دریافت یارانه

¯دوره بهاره مهندسی فروش و فروشهای حضوری

¯انتشار مجموعه میزگردهای تخصصی بازاریابی ایران


تبلیغات

سازمان مدیریت صنعتی 50 ساله شد

BrandzTech

Rastak

مجتمع آمورزش نیكوكاری رعد


آرشیو ماههای اخیر

شهریور 1395 (1)
مرداد 1395 (1)
شهریور 1394 (1)
تیر 1394 (1)
خرداد 1394 (2)
فروردین 1394 (1)
اسفند 1393 (2)
دی 1393 (1)
آبان 1393 (1)
مهر 1393 (2)
شهریور 1393 (2)
مرداد 1393 (2)
تیر 1393 (4)
خرداد 1393 (4)
اردیبهشت 1393 (3)
فروردین 1393 (2)
اسفند 1392 (2)
بهمن 1392 (1)
دی 1392 (2)
آذر 1392 (3)
آبان 1392 (3)
شهریور 1392 (4)
مرداد 1392 (3)
تیر 1392 (3)
خرداد 1392 (2)
اردیبهشت 1392 (5)
فروردین 1392 (3)
اسفند 1391 (3)
بهمن 1391 (3)
دی 1391 (4)
آذر 1391 (3)
آبان 1391 (4)
مهر 1391 (7)
شهریور 1391 (5)
مرداد 1391 (5)
تیر 1391 (6)
خرداد 1391 (3)
اردیبهشت 1391 (5)
فروردین 1391 (3)
اسفند 1390 (5)

 

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات

دسترسی به فید چهارراه تبلیغات

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات به Google

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات به YAHOO

 نسخه موبایل چهارراه تبلیغات

 

آمار وبلاگ

امروز :
كل مطالب :
بازدید های دیروز :
كل بازدیدها :


 مصاحبه: تبلیغات،ابزاری سازنده یا مخرب؟! (بخش دوم) // درباره وبلاگ و نویسندگان , نقد و بررسی آثار و فعالیتهای تبلیغاتی , مقالات کلینیک بازاریابی و تبلیغات ,

مصاحبه در خصوص تبلیغات تجاری (بخش دوم)

مصاحبه امیر بختایی در خصوص تبلیغات تجاری

اواخر سال گذشته بخش اول مصاحبه ای كه با خانم قرایی خبرنگار محترم نشریه صنعت تبلیغات داشتم را در چهارراه قرار دادم. بخش دوم این مصاحبه را نیز می توانید در ادامه مطلب ملاحظه و در صورت تمایل نظرات خود را اعلام نمایید.

 

تبلیغات; ابزاری سازنده یا مخرب؟!  (بخش دوم)

 

* زمانی‌که هدف ما تداوم ارتباط است، باید چه معیارهایی را در انتخاب پیام و رسانه در نظر بگیریم؟

نوع پیام در دو مرحله ایجاد ارتباط و تداوم رابطه تا حدی متفاوت است. معمولا در شروع ارتباط، ویژگیها و منافع کالا را برای تصمیم‌گیری اولیه در اختیار مخاطبان قرار می دهیم اما در تداوم باید به سراغ مزایا و برتریهای کالای تبلیغی و عوامل کلیدی که برای مشتری مهم است، رفت.

با این توضیحات طبیعتا نوع رسانه هم در آغاز و تداوم رابطه متفاوت است. مثلا در آغاز ارتباط با مخاطبان، کمتر از رسانه‌ای نظیر بیلبورد استفاده می‌کنیم اما برای تداوم ارتباط بیلبورد رسانه‌ای مناسب  محسوب می‌شود. معمولا در شروع رابطه، پیام تبلیغی خود را از طریق رسانه‌هایی مانند روزنامه، مجله و رادیو و تلویزیون که قابلیت نمایش جزئیات بیشتری دارند،  منتقل می‌کنیم و سپس با استفاده از رسانه‌های مکمل مانند رسانه‌های محیطی ارتباطمان را تداوم می‌بخشیم. ما با کمک بیلبورد می‌توانیم تمایزات را به تصویر بکشیم و تصویری کلی از کالای تبلیغی خود را در اختیار مخاطبان قرار دهیم. گفتنی است معمولا رسانه‌های محیطی مانند بیلبوردها، قابلیت پرسشگری نه با هدف معرفی برند بلکه با هدف ایجاد تماس و طرح سوالها را ندارند. چراکه بینندگان بیلبورد کسانی هستند که تنها در فرصت چند ثانیه‌ای آن را تماشا می‌کنند و اگر شماره تماسی در محتوای بیلبورد باشد، زمان کافی برای دیدن آن ندارند.  

در انتخاب پیام و نوع رسانه باید به عوامل دیگری نیز توجه کرد. مثلا نوع پیام با توجه به اهداف تبلیغات و گروههای مختلف مخاطبان با  در نظر گرفتن معیارهایی نظیر سن، جنسیت، تحصیلات و طبقه اجتماعی متفاوت است. حتی باید در انتخاب پیام، نحوه ارزیابی مخاطبان را هم مورد توجه قرار دهیم. معمولا ارزیابی ها به دو شکل منطقی و احساسی انجام می‌شود. برای مثال اگر گروه هدف ما عموما افراد احساسی باشند، نوع پیام، قالب (متن و تصویر) و ارائه آن را به شکل احساسی انتخاب می‌کنیم. در مورد نوع رسانه هم باید معیارهایی نظیر سطح پوشش را در نظر گرفت. مثلا مخاطبان تحصیل‌کرده به رسانه‌ای نظیر اینترنت دسترسی بیشتری دارند و می‌توانیم در تبلیغات مرتبط با نیازهای این قشر از قابلیت‌های رسانه‌ای اینترنت استفاده کنیم. حتی می‌توان شرایطی را درنظرگرفت که مخاطبان ما گروه خاصی مانند ورزش دوستان هستند، پس به سراغ مجلاتی می‌رویم که مخاطبان خاص را پوشش دهد.   چنانچه مخاطبان ما راننده‌ها و موضوع تبلیغ مرتبط با خودرو باشد،  در این صورت با توجه به دسترسی و پوشش مخاطبان، رادیومی تواند  رسانه‌ای مناسب محسوب شود. و البته یكی از معیارهای بسیار مهم برای انتخاب رسانه، هزینه است. وقتی بودجه لازم برای تبلیغ در یك رسانه پرهزینه مانند تلویزیون فراهم نباشد باید به فكر رسانه های ارزانتر بود.

ذكر این نكته هم مهم است كه لزوما رسانه های گرانتر، اثربخشتر هم نخواهند بود. برخی به  اشتباه می‌پندارند که لزوما  در فرآیند تبلیغ و ارتباط  با  مخاطبان باید از رسانه‌های جذاب و پرمخاطب مانند تلویزیون  که امکان پخش (صدا و تصویر) را همزمان دارد استفاده کرد و روزنامه‌ها و مجلات شاید  چندان مناسب نباشند درحالی‌که می‌توان در همان روزنامه و مجله تصویری بسیار جذاب طراحی کرد که تأثیر گذاری آن به مراتب  بیشتر از ابزارهای چند رسانه‌ای باشد به شرط آنكه در حد مناسبی بتواند مخاطبان ما را پوشش دهد.

این توضیحات را برای این مطرح كردم چون در جامعه ما رایج است که  رسا نه‌ای مناسب تلقی می‌شود که افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد. بی‌آنکه  به گروه‌های هدف و نیازهای آنها توجه کنیم و ممکن است گروه هدف ما در زمره بازدید کنندگان رسانه‌های  فراگیر نباشند. برای مثال، نمونه‌ای را ذکر می کنم که در آن مدیری، سفارش پخش اگهی محصول صنعتی را در تلویزیون می‌داد در حالی‌که تعداد استفاده کنندگان از آن محصول محدود و نیازی به پخش اگهی  در تلویزیون نبود. پس کلیت این مسئله اشتباه است که رسانه‌ای با بازدید کنندگان بسیارحتما بهترین گزینه برای تبلیغ خواهد بود.

برخی از سفارش دهندگان تبلیغ  نمی توانند بودجه سنگین تبلیغات تلویزیونی را بپردازند، پس بهتراست از رسانه‌ای استفاده کنند که قابلیت فراگیری و تأمین اهداف تبلیغاتی آنها را داشته باشد. در مورد رسانه‌های فراگیری نظیر تلویزیون نمی توان گفت چون رسانه،  رسانه‌ای پر مخاطب است، پس این نوع رسانه صد در صد مناسب است.  باید بدانیم می‌خواهیم چه تعداد از مخاطبان را تحت پوشش قرار دهیم. آیا صرف هزینه بسیار برای تبلیغ در تلویزیون با هدف انتقال پیام تنها به300 نفر مناسب است؟

متاسفانه از قابلیت‌های رسانه‌های نوین مانند اینترنت هم در کشور ما در حد مناسب استفاده نمی شود. بودجه‌های تبلیغات اینترنتی در ایران بسیار محدود است و شرکت‌های تبلیغاتی به عنوان یکی از بازیگران صنعت تبلیغات هیچ انگیزه‌ای  برای  فعالیت در فضای سایبر ندارند و بسیاری از مشاوران تبلیغاتی هم  اینترنت را جدی نمی گیرند. مدیران و تصمیم گیرندگان از قابلیت‌های رسانه‌ای فضای سایبر چندان مطلع نیستند و صاحبان وب سایت‌ها هم نتوانسته اند فضای مطلوبی برای نمایش آگهی های تبلیغاتی فراهم سازند. به طور کلی عواملی نظیر سطح پوشش، عدم دسترسی، محدود بودن تعداد مخاطبان سبب شده که قابلیت‌های اینترنت در صنعت تبلیغات کمتر مورد توجه گیرد.

 

 * در مورد تلویزیون مخاطبان ما دو دسته می شوند. گروهی که گردانندگان برنامه ها ی تلویزیونی و گروه دیگر مخاطبان برنامه های تلویزیونی .چه کنیم که هم گردانندگان وهم مخاطبان را راضی نگاه داریم؟

حجم بسیار تبلیغات تنها مساله کشور ما نیست و تبلیغ زدگی در تمام دنیا  با عنوان مسئله روز مطرح است. اولین راهکاری كه به ذهن می رسد، کاستن باكسهای تبلیغاتی است ولی این تنها راه ممكن نیست. به نظر من حلقه ی مفقوده برای کمتر شدن شکاف انتظار کارفرما و رضایت مخاطبان ،عملکرد شرکتهای تبلیغاتی است. گاهی جذابیت و کیفیت آگهی های تبلیغاتی به حدی پایین است که مخاطب ترجیح می دهد خود را سرگرم کار دیگری کنند واین یعنی فرار از تبلیغات پس باید به کیفیت تبلیغات هم در طراحی و هم در اجرا، توجه کرد. تبلیغی می تواند اثر بخش باشد كه ابتدا دیده شود.

 

* پس به نظر شما بخش مهمی از تبلیغات به عملکرد شرکتهای تبلیغاتی باز می گردد.  عملکرد شرکتها را چگونه ارزیابی می‌کنید و برای بهبود چنین شرایطی چه باید کرد؟

دراین خصوص چند نكته به ذهنم می رسد. اول اینكه به نظرم شرکتهای تبلیغاتی باید بیش از پیش به تحقیقات بازاریابی توجه کنند. تحقیقات بازاریابی به ما نشان می‌دهد که مخاطب هدف ما چه ویژگی ها، نیازها و عاداتی دارد. چگونه تصیمیم می گیرد و چگونه رفتار می‌کند. تنها با داشتن این اطلاعات است که میتوان مناسب‌ترین پیام را طراحی، بهترین رسانه را انتخاب، و اثربخش‌ترین تبلیغات را نمایش داد.

دوم اینكه به نظر می رسد برخی شرکتهای تبلیغاتی به این نتیجه اشتباه رسیده اند که باید خواسته‌های سفارش دهندگان تبلیغات را تماما پذیرفته و بدون چون و چرا اجرا کنیم. چرا؟ که آنها کارفرما هستند و باید پولمان را از آنها بگیریم. در حالی‌که متخصص بازاریابی در شرکتهای تبلیغاتی موظف است، با تکیه بر نتایج تحقیقات، دیدگاه‌های اشتباه کارفرمایان خود را اصلاح و راه صحیح را به آنها نشان دهد. مطمئنا هرچه تبلیغات ما اثربخش‌تر باشد،  کارفرما هم خشنودتر خواهد بود. هیچ كارفرمایی دوست ندارد پول خود را صرف تبلیغاتی كند كه اثربخشی لازم را نداشته باشد.

 

* چرا شركتهای تبلیغاتی نمی توانند كارفرمایان خود را به انجام كار به شكل درست نه به شكلی كه فقط سلیقه آنها باشد متقاعد كنند؟

شاید دلیل اینكه شركتهای تبلیغاتی در بسیاری از موارد توان متقاعد ساختن كارفرمایان خود را ندارند این باشد كه به اندازه كافی به علم و دانش بازاریابی و تبلیغات اشراف ندارند. برای طراحی یك آگهی تبلیغاتی اثربخش علاوه بر تجربه كاری، علم و دانش كافی هم لازم است. اینجا اهمیت آموزش و پژوهش در صنعت تبلیغات مطرح می شود.

گاهی هم رقابت بین شرکت‌های تبلیغاتی موجب شده که شرکت های تبلیغاتی صرفا به پر کردن فضای رسانه‌ای خود بیندیشند و  به منافع اقتصادی کارفرما کمتر توجه کنند. در حالی‌که اگر نگاه کوتاه مدت اقتصادی تبدیل به نگاه بلند مدت شود، هم کارفرمایان از سرمایه گذاری تبلیغاتی خود منافع بیشتری کسب می‌کنند، هم صنعت تبلیغات ما پر رونق تر  وهم منافع بیشتری نصیب شرکتهای تبلیغاتی  خواهد شد.

 

* و كلام آخر

به طور كلی معتقدم برای بهبود وضعیت صنعت تبلیغات در کشور، نقطه شروع می‌تواند شرکت‌های تبلیغاتی باشند. اگر شرکتهای تبلیغاتی مقوله آموزش و پژوهش را جدیتر بگیرند و حرفه‌ای‌تر عمل کنند، از یک سو می‌توانند بهتر و بیشتر مخاطبان هدف را به خود جلب کنند و از سوی دیگر قادر خواهند بود شرکت‌های تبلیغ دهنده را به مسیر درست هدایت کنند. هرچقدر تبلیغات حرفه‌ای تر و اثربخش تر باشد، کارفرمایان می‌توانند بودجه  بیشتری به این صنعت تزریق کنند.

گذشته از سازمان‌های تبلیغ دهنده و کارگزاران تبلیغاتی، صاحبان رسانه نیز در صنعت تبلیغات از جایگاه والایی برخوردارند. برای مثال  در مورد اینترنت صاحبان سایت‌ها باید در جلب بازدیدکنندگان کیفی و کمی مناسب بیشتر تلاش کنند. تا به این طریق تمامی بازیگران صنعت تبلیغات، به آنچه تمایل دارند دست یابند و صنعت تبلیغات کشور بیش از بیش رونق یابد.

و بدانیم هیچ تصمیمی بدون دستیابی به اطلاعات به موقع و درست، نمی تواند تصمیمی مناسب تلقی شود. و تحقیق در خصوص بازار و رفتار مصرف كننده است كه می تواند اطلاعات لازم  را برای تصمیم گیری مناسب مدیران سازمان‌ها در انجام فعالیتهای تبلیغاتی فراهم سازد.

منبع: وب سایت تخصصی چهارراه تبلیغات (Advercross.com)

توضیح: فایل كامل مصاحبه را اینجا دانلود كنید.

 

 


>> <<


نوشته شده توسط امیر بختائی در یکشنبه 27 فروردین 1391

 لینک این مطلب | نظرها و پیامها ()                                                        عضویت در گروه | عضویت در خبرنامه


صفحات بعدی این موضوع:

 

    استفاده از مطالب وبلاگ چهار راه تبلیغات با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.
All Rights Reserved 2005-2006 © http://www.advercross.com

 

 

  

كارگاه سلامت سنجی بازاریابی و فروش

 

 

 

 

 

 

 

>> منوهای اصلی <<


= صفحه نخست
= پست الکترونیک
=ارتباط مستقیم با مدیر وبلاگ


نویسندگان

= امیر بختائی (رزومه)

= شادی گلچین‌فر (رزومه)


موضوعات
درباره وبلاگ و نویسندگان(30 مطلب)
تاریخچه تبلیغات(13 مطلب)
ادبیات تبلیغات(46 مطلب)
مشاغل صنعت تبلیغات(4 مطلب)
شرکتهای تبلیغاتی(6 مطلب)
قوانین تبلیغات(25 مطلب)
اخبار دنیای تبلیغات(183 مطلب)
نقد و بررسی آثار و فعالیتهای تبلیغاتی(116 مطلب)
تبلیغات اینترنتی(34 مطلب)
معرفی و دانلود کتاب و مجلات مدیریت بازاریابی و تبلیغات(50 مطلب)
دوره‌های آموزشی بازاریابی و تبلیغات(73 مطلب)
كنفرانس ها و نمایشگاه های تبلیغات و بازاریابی(51 مطلب)
جشنواره های تبلیغات(29 مطلب)
مقالات کلینیک بازاریابی و تبلیغات(28 مطلب)
تصاویر تبلیغاتی برگزیده(19 مطلب)
تیزرهای تبلیغاتی و تلویزیونی(43 مطلب)
مدیریت برند و نام و نشان تجاری(26 مطلب)
تبلیغاتچی های معروف(8 مطلب)
آگهی های استخدامی و فرصتهای شغلی(23 مطلب)
متفرقه(1 مطلب)

 

كتابهای نویسندگان

كتاب "چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟"

 

كتاب مدیریت تبلیغات اینترنتی

 

كتاب ابزارهای مدیریتی


مقالات نویسندگان

بازاریابی از طریق پست الکترونیکی (Email Marketing)
  بازاریابی از طریق تلفن همراه (Mobile Marketing)
  [PDF] تبلیغات: ابزاری سازنده یا مخرب؟!
  [PDF] نقش مشاوره مدیریت در مدیریت صنعتی
  [PDF] ده اشتباه بزرگ در تبلیغات اینترنتی
  [PDF] روابط عمومی یا تبلیغات: امروزه كدامیك موثرترند؟
  [PDF] هدف گذاری و تدوین استراتژی تبلیغات
  [PDF] هفت قانون طلایی مذاکرات فروش
  [PDF] چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟
  [PDF] چگونه مخاطبان تبلیغ خود را انتخاب كنیم؟
  [PDF] روش های بودجه بندی فعالیتهای تبلیغاتی‌
  [PDF] شناخت فرهنگ سازمانی بر اساس مدل دنیسون
  [PDF] استراتژی های تبلیغاتی برای خدمات
  [PDF] ارائه مدل كسب و كار الكترونیك برای بازار مشاوره مدیریت ایران
  [PDF] سرنخ گمشده تبلیغات
  [PDF] اقتدار ایده‌ها
  [PDF] بررسی بازار مشاوره مدیریت در جهان
  [PDF] اینترنت؛ ابزاری كارآمد در خدمت تبلیغات
  [PDF] تبلیغات اینترنتی در ایران؛ تنگناها و راهكارها
 


 آرشیو مقالات فارسی


سایتهای مفید

سازمان مدیریت صنعتی

جایزه مشاوره مدیریت ایران

انجمن مشاوران مدیریت ایران

شبكه مشاوران مدیریت صنعتی

موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد

دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها

پذیرش پیام های بازرگانی صدا و سیما

انجمن علمی بازاریابی ایران

انجمن تحقیقات بازاریابی ایران

انجمن روابط عمومی ایران

انجمن متخصصان روابط عمومی

انجمن صنفی شرکتهای تبلیغاتی

انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران

توسعه مهندسی بازار گستران آتی

رنگین کمان تبلیغات

راهکار مدیریت

خانه مدیران

ماركتینگ نیوز

I bazaryabi


 دوستان


بانیك

حامد قدوسی

دكتر احمد روستا

دكتر علی شاه حسینی

دكتر حسین وظیفه دوست

دكتر احمد یحیایی ایله ای

دكتر علی اصغر محكی

دكتر فرزاد حقیقی راد

محمد سالاری

اخبار ارتباطات

بازاریابان

به اندیش

تبلیغازار یابی

كافه بازاریابی

آرش نورآقایی

مجید عرفانیان

دکتر یونس شکرخواه

روز نوشته های پرویز درگی

محمدعلی دوست محمدی

اتاق مدیریت ارتباط با مشتری

وب سایت شخصی امیر بختایی


 

 

 

 
جستجوِی گوگل

 در كل اینترنت
در این سایت