تبلیغات
چهارراه تبلیغات - مصاحبه: تبلیغات،ابزاری سازنده یا مخرب؟! (بخش اول): مدیریت بازاریابی تبلیغات تبلیغ فروش برند

چهارراه تبلیغات
 

 بازدید از وب سایت جدید امیر بختایی

 

>> منوهای کاربری <<

 

صفحات بعدی این موضوع


= بازگشت به صفحه نخست

= آرشیو كامل مطالب

 

جستجو در مطالب چهارراه تبلیغات

 

 

عضویت در گروه چهارراه تبلیغات

¯ برای عضویت در گروه چهارراه تبلیغات اینجا كلیك كنید.


تالار گفتگوی متخصصین تبلیغات


¯ ورود به تالار گفتگوی متخصصین تبلیغات

 

نظر سنجی ها

¯ چه شكلی از تبلیغات بیشتر توجه شما را به خود جلب كرده است؟


آخرین مطالب

¯نگاهی به استراتژی تبلیغاتی فیلم سینمایی بارکد

¯دانلود رایگان کتاب چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟

¯دعوت به همكاری كارشناسان فروش حضوری

¯دوره تابستانی مهندسی فروش و فروشهای حضوری در سازمان مدیریت صنعتی

¯دوره ویدئویی مدیریت فروش و فروشندگی حرفه ای

¯دوره ویدئویی اصول بازاریابی و مدیریت بازار

¯دوره بهاره مهندسی فروش و فروشهای حضوری در سازمان مدیریت صنعتی

¯آگهی استخدامی كارشناس بازاریابی و فروش

¯رقابت تبلیغاتی شركتهای ایرانی در شبكه های ماهواره ای

¯آگهی استخدامی مدیر و كارشناس بازاریابی و فروش

¯نقد فنی كمپین تبلیغاتی دیجی كالا

¯نصب مجدد پنل تبلیغاتی بر بدنه تاكسیها

¯تویوتا بازهم با ارزش‌ترین برند خودرو در جهان شد

¯ مصاحبه امیر بختایی با شفقنا در خصوص بازاریابی مدرن

¯عجیبت ترین روش برای تبلیغ محصول

¯لوگو یا نشان و كاربرد آن

¯كپی رایت جنگ آینده

¯دعوت به همكاری بازاریاب و حسابدار

¯ابزاها و روشهای تحقیقات بازار

¯برگزاری دوره شصت و یكم مهندسی فروش و فروشهای حضوری

¯بومی سازی كمپین های بازاریابی بین المللی

¯پیش بینی آینده صنعت تبلیغات

¯پنج درس از استراتژی تولید محتوای دیجیتال كوكاكولا

¯مشاوران و طراحات خلاق تبلیغات چكار می كنند!

¯چرا ما برند ایرانی مطرح در عرصه جهانی نداریم؟

¯قوانین طلایی مذاكره فروش

¯چگونگی پیدایش صنعت تبلیغات

¯نقد كمپین انصراف از دریافت یارانه

¯دوره بهاره مهندسی فروش و فروشهای حضوری

¯انتشار مجموعه میزگردهای تخصصی بازاریابی ایران


تبلیغات

سازمان مدیریت صنعتی 50 ساله شد

BrandzTech

Rastak

مجتمع آمورزش نیكوكاری رعد


آرشیو ماههای اخیر

شهریور 1395 (1)
مرداد 1395 (1)
شهریور 1394 (1)
تیر 1394 (1)
خرداد 1394 (2)
فروردین 1394 (1)
اسفند 1393 (2)
دی 1393 (1)
آبان 1393 (1)
مهر 1393 (2)
شهریور 1393 (2)
مرداد 1393 (2)
تیر 1393 (4)
خرداد 1393 (4)
اردیبهشت 1393 (3)
فروردین 1393 (2)
اسفند 1392 (2)
بهمن 1392 (1)
دی 1392 (2)
آذر 1392 (3)
آبان 1392 (3)
شهریور 1392 (4)
مرداد 1392 (3)
تیر 1392 (3)
خرداد 1392 (2)
اردیبهشت 1392 (5)
فروردین 1392 (3)
اسفند 1391 (3)
بهمن 1391 (3)
دی 1391 (4)
آذر 1391 (3)
آبان 1391 (4)
مهر 1391 (7)
شهریور 1391 (5)
مرداد 1391 (5)
تیر 1391 (6)
خرداد 1391 (3)
اردیبهشت 1391 (5)
فروردین 1391 (3)
اسفند 1390 (5)

 

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات

دسترسی به فید چهارراه تبلیغات

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات به Google

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات به YAHOO

 نسخه موبایل چهارراه تبلیغات

 

آمار وبلاگ

امروز :
كل مطالب :
بازدید های دیروز :
كل بازدیدها :


 مصاحبه: تبلیغات،ابزاری سازنده یا مخرب؟! (بخش اول) // درباره وبلاگ و نویسندگان , نقد و بررسی آثار و فعالیتهای تبلیغاتی , مقالات کلینیک بازاریابی و تبلیغات ,

مصاحبه در خصوص تبلیغات تجاری

مصاحبه امیر بختایی در خصوص تبلیغات تجاری

چندی پیش مصاحبه ای داشتم با خانم قرایی، خبرنگار محترم  نشریه صنعت تبلیغات. متن این مصاحبه در دو بخش تقدیم حضور شما همراهان خواهد شد تا ضمن مطالعه دیدگاه های بنده، نظرات و دیدگاه های تكمیلی خود را نیز عنوان بفرمایید. در ادامه مطلب می توانید بخش اول این مصاحبه را ملاحظه فرمایید.

 

تبلیغات; ابزاری سازنده یا مخرب؟!  (بخش اول)

 

اگر نگاهی به پیرامون خود بیندازیم شاید کمتر کسی است که متوجه تبلیغات نشود ولی  بسیاری از ما آرزو می کنیم که کاش تبلیغات نباشد.در هر حال تبلیغات نیاز دنیای امروز و واقعیتی انکار ناشدنی است.ولی آرزوی نبود تبلیغات  به ماهیت تبلیغات باز می گردد یا به نحوه ی  کاربردآن .

 به همین علت مصاحبه ای با امیر بختایی کارشناس تبلیغات و آشنا با مسائل بازاریابی انجام داده ایم كه با هم می خوانیم.

 

* امروزه صاحبان صنایع  با بهره گیری از  تبلیغات، تلاش می کنند تا اهداف سازمانی  خود را تأمین نمایند .لطفا اشاره ای به اهمیت تبلیغات داشته باشید؟

صاحبان صنایع شامل تولید كنندگان و وارد كنندگان و مخاطبان اصلی آنها یعنی مصرف كنندگان دو بازیگر اصلی سیستم بازاریابی هستند که باید با  یکدیگر  ارتباط داشته باشند. هدف از این ارتباط نیز چیزی جز گفتگو نیست. تبلیغات ابزاری است که صاحبان صنایع می توانند از طریق آن با مخاطبشان گفتگو کنند و اطلاعات لازم  برای تصمیمگیری  را در اختیار مشتریانشان قرار دهند. اولین شكل از اطلاعات مورد نیاز مخاطب، اطلاعات کلی در مورد ویژگی ها و منافع محصول است. منافعی كه مشتری با دریافت آنها می تواند نیازهای خود را برآورده سازد. در مرحله نخست گفتگو با مشتری، شركتها سعی می کند که این اطلاعات کلی را به مخاطبان خود ارائه دهد. گاهی اوقات قبل از انکه اطلاعات مربوط به منافع و مزایای محصول را به صورت كامل اعلام كنیم می توانیم با کمک تبلیغات یک سری سوالات را در ذهن مخاطب ایجاد کنیم. هدف کنجکاو نمودن مشتری است كه منجر می شود مخاطب به دنبال اطلاعات محصول رفته و به ما نزدیكتر شود. در ادامه با دادن اطلاعات مناسب می توان زمینه ترغیب و تشویق مشتری به خرید را فراهم ساخت كه این همان هدف نهایی است که صاحبان صنایع در پی آن هستند. پس در واقع تبلیغ یک روش  گفتگو با مخاطب است که با کمک آن تصویری از محصول یا شرکت  در ذهن شمتری شکل می گیرد به نوعی مخاطب  را به سمت رفتاری هدایت می  کنیم كه منجربه به پاسخگویی به نیاز مشتری می شود.

 

* در مقابل دیدگاه شما، دیدگاههای انتقادی هم مطرح هستند كه  تبلیغات را  پدید آورنده ی نیازهای کاذب می دانند. به این صورت كه به محض انکه نیاز فردی تامین شود، نیاز جدیدی در او شکل می گیرد و فرد تنها در پی تامین نیازهای خود است .شما در این خصوص چه توضیحی ارائه می دهید ؟

تبلیغات مانند هر ابزاری، می تواند نتایج مثبت یا منفی به همراه داشته باشد. نتایج مثبت و منفی آن بستگی به نوع استفاده از آن دارد نه ماهیت آن. مانند چاقویی تیز كه در دستان جراج می تواند در خدمت بشر باشد و در دستان یك شرور بر ضد بشر. 

با این مقدمه می توان از دو منظر با این موضوع نگاه کرد. یک نگاه بیان می کند که تبلیغات ابزاری قدرتمند است که می توانیم در راستای اهداف عالی و انسانی از آن استفاده کنیم ومنظور پاسخگویی به یک نیاز واقعی است. مثلا تبلیغات گوشی همراه را  در منطقه ای که اطلاعاتی در مورد گوشی وجود نداشته باشد،در نظر بگیرید. تبلیغات این اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار می دهد و نیاز مخاطب  به اگاهی به عنوان یکی از کارکردهای تبلیغات بر طرف می شود. دیدگاه مقابل ان است که  برخی از این ابزار قدرتمند سوء استفاده می کنند طویكه به یک سری از نیازها بهای بیشتری داده و انسان را در سلسله مراتب نیازها ی پایین تر نگه می دارند. بد نیست كمی در مورد سلسله مراتب نیازها صحبت كنیم. بر اساس مدل مازلو، نیازها  به دو دسته ی نیازهای اولیه كه بیشتر مادی هستند و نیازهای ثانویه كه بیشتر روانی هستند تقسیم می شوند. بر اساس نظر مازلو اگر نیازهای اولیه انسان تامین نشود نمی تواند به سمت نیازهای ثانویه حرکت کند. تبلیغات كالاهای مصرفی می توانند نیازهای اولیه مانند نیاز به غذا را در انسان برانگیزانند. نظیر تبلیغ انواع رستورانها و فست فودها و .... واین نیاز هم تمامی ندارد. و مدام خوراكیها و رستورانهای مختلف هستند كه تولید می شوند و تبلیغ می گردند. برخی معتقدند كه این گونه تبلیغات انسان را در یك سطح از نیازها نگه می دارد و مجال اینكه انسان به فكر نیازهای مترقی رده های بالاتر هم باشد را نمی دهند. چراكه تبلیغات رنگارنگ و مداوم چنین محصولاتی باعث می شوند انسان در آن سطح از نیازها تنها به صورت افقی حرکت کند و فرصت حركت عمودی و برآودن نیازهای بالاتر را نداشته باشد. من فكر میكنم اشکال از تبلیغات نیست. همین تبلیغات می تواند نیازهای سلسله مراتب بالاتر را هدف گیرد و به مردم کمک  کند که  در سلسه مراتب نیازهایشان به سمت بالا حرکت کنند. اگر نیاز به مصرف محصولی در لایه های بالاتر سلسله مراتب نیازها قرار داشته باشد برای معرفی محصول  از تبلیغات استفاده می کنیم و رفتار مخاطبان را در جهت حركت عمودی به سمت نیازهای بالاتر تغییر می دهد.

 

* همانطور که اشاره کردید، امروزه سخن از کارکردها و قابلیت‌های تبلیغات در تامین سطوح مختلف نیاز است. اساسا باید چه انتظاری از تبلیغات داشته باشیم؟

انتظارات ما از تبلیغات ناشی از اهدافی است كه دنبال می كنیم. اساسا اهداف یك واحد تجاری را به دو گروه اهداف بازاریابی و اهداف ارتباطی یا تبلیغاتی تقسیم می‌کنیم. اطلاع رسانی وآگاهی بخشی یکی از اهداف مهم تبلیغات است و معمولا در این کارکرد، اطلاعاتی در مورد محصول و قابلیت‌های آن  ارائه می‌شود. باید یادآوری کنم  که مخاطب به صرف داشتن اطلاعات، رفتار مورد نظر ما را از خود بروز نمی دهد. بلكه اطلاعات باید موجب تغییر در نحوه تفكر و نگرش مخاطب شوند تا بتوانند رفتار و عمل مخاطبان را نیز تغییر دهند. به عبارتی مرحله اقناع پس از آگاهی بخشی و اطلاع رسانی اولیه و نیز بعد از تغییر تفكر و نحوه نگرش  رخ می‌دهد.

پس کارکرد دیگر تبلیغات ایجاد نگرش مثبت در مورد کالا یا خدمت مورد نظر است،. هویت بخشی به سازمان با هدف ایجاد تمایز از جمله  کارکردهای دیگر تبلیغات است  که در آن سازمان در ذهن مخاطبان دارای هویت وشخصیت مشخصی می‌شود. در حالت‌های دیگر، از تبلیغات با هدف حمایت از سازمان یا شرکای کاری خود استفاده می‌کنیم تا آن سازمان تصویر بهتری در اذهان عمومی یا ذینفعان داشته باشد. موارد ذكر شده بخشی از كاركردهای تبلیغات هستند و لازم است اشاره كنم كه برخی از انتظارت هم از تبلیغات نادرست است. مثلا اینكه انتطار داشته باشیم تبلیغ مشكل كیفیت محصولی را برطف كند. یا تبلیغ باعث رفع مشكلات پرسنلی شركت شود! به هر صورت تبلیغ یك ابزار ارتباطی است و تنها قادر است اهداف ارتباطی ما را محقق كند.

 

* نگاه شما بیشتر معطوف به برقرای ارتباط با مخاطبان است. چه زمانی از تبلیغات با هدف تداوم رابطه استفاده می‌کنیم؟

امروزه مردم در معرض پیام‌های مختلف هستند و هر کدام از تبلیغ کنندگان و سازمان‌ها می‌خواهند پیام خاص خود را به مخاطبانشان انتقال دهند و ممکن است مخاطبان ما، پیام‌هایی را نیز از سازمان‌های دیگر دریافت كنند و در نهایت  به رفتار دیگری متقاعد شوند. انتقال پیام و ایجاد ارتباط بدین معنا نیست که به صورت خودکار ارتباط تداوم خواهد یافت. پس بنا به این ضرورت، تبلیغات در گام اول به برقراری ارتباط و پس از آن به حفظ و تداوم ارتباط کمک می‌کند. فرآیند تداوم در مورد تک تک کارکردهای تبلیغات نظیر اطلاع رسانی، اقناع، هویت بخشی و پرسشگری و ... هم صادق است. مثلا اگر در آغاز ارتباط، اطلاعاتی در مورد یک محصول جدید به مخاطبان ارائه داده ایم، باید با بیان تمایزات و قابلیت‌های جدید محصول، ارتباط خود را با مخاطبان ادامه دهیم. یا در مورد اقناع، ابتدا مخاطب را به رفتار مورد نظرمان متقاعد کرده و در ادامه با تداوم  ارتباط، زمینه را برای ادامه رفتار مورد نظر فراهم می‌سازیم...

 


>> <<


نوشته شده توسط امیر بختائی در دوشنبه 1 اسفند 1390

 لینک این مطلب | نظرها و پیامها ()                                                        عضویت در گروه | عضویت در خبرنامه


صفحات بعدی این موضوع:

 

    استفاده از مطالب وبلاگ چهار راه تبلیغات با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.
All Rights Reserved 2005-2006 © http://www.advercross.com

 

 

  

كارگاه سلامت سنجی بازاریابی و فروش

 

 

 

 

 

 

 

>> منوهای اصلی <<


= صفحه نخست
= پست الکترونیک
=ارتباط مستقیم با مدیر وبلاگ


نویسندگان

= امیر بختائی (رزومه)

= شادی گلچین‌فر (رزومه)


موضوعات
درباره وبلاگ و نویسندگان(30 مطلب)
تاریخچه تبلیغات(13 مطلب)
ادبیات تبلیغات(46 مطلب)
مشاغل صنعت تبلیغات(4 مطلب)
شرکتهای تبلیغاتی(6 مطلب)
قوانین تبلیغات(25 مطلب)
اخبار دنیای تبلیغات(183 مطلب)
نقد و بررسی آثار و فعالیتهای تبلیغاتی(116 مطلب)
تبلیغات اینترنتی(34 مطلب)
معرفی و دانلود کتاب و مجلات مدیریت بازاریابی و تبلیغات(50 مطلب)
دوره‌های آموزشی بازاریابی و تبلیغات(73 مطلب)
كنفرانس ها و نمایشگاه های تبلیغات و بازاریابی(51 مطلب)
جشنواره های تبلیغات(29 مطلب)
مقالات کلینیک بازاریابی و تبلیغات(28 مطلب)
تصاویر تبلیغاتی برگزیده(19 مطلب)
تیزرهای تبلیغاتی و تلویزیونی(43 مطلب)
مدیریت برند و نام و نشان تجاری(26 مطلب)
تبلیغاتچی های معروف(8 مطلب)
آگهی های استخدامی و فرصتهای شغلی(23 مطلب)
متفرقه(1 مطلب)

 

كتابهای نویسندگان

كتاب "چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟"

 

كتاب مدیریت تبلیغات اینترنتی

 

كتاب ابزارهای مدیریتی


مقالات نویسندگان

بازاریابی از طریق پست الکترونیکی (Email Marketing)
  بازاریابی از طریق تلفن همراه (Mobile Marketing)
  [PDF] تبلیغات: ابزاری سازنده یا مخرب؟!
  [PDF] نقش مشاوره مدیریت در مدیریت صنعتی
  [PDF] ده اشتباه بزرگ در تبلیغات اینترنتی
  [PDF] روابط عمومی یا تبلیغات: امروزه كدامیك موثرترند؟
  [PDF] هدف گذاری و تدوین استراتژی تبلیغات
  [PDF] هفت قانون طلایی مذاکرات فروش
  [PDF] چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟
  [PDF] چگونه مخاطبان تبلیغ خود را انتخاب كنیم؟
  [PDF] روش های بودجه بندی فعالیتهای تبلیغاتی‌
  [PDF] شناخت فرهنگ سازمانی بر اساس مدل دنیسون
  [PDF] استراتژی های تبلیغاتی برای خدمات
  [PDF] ارائه مدل كسب و كار الكترونیك برای بازار مشاوره مدیریت ایران
  [PDF] سرنخ گمشده تبلیغات
  [PDF] اقتدار ایده‌ها
  [PDF] بررسی بازار مشاوره مدیریت در جهان
  [PDF] اینترنت؛ ابزاری كارآمد در خدمت تبلیغات
  [PDF] تبلیغات اینترنتی در ایران؛ تنگناها و راهكارها
 


 آرشیو مقالات فارسی


سایتهای مفید

سازمان مدیریت صنعتی

جایزه مشاوره مدیریت ایران

انجمن مشاوران مدیریت ایران

شبكه مشاوران مدیریت صنعتی

موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد

دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها

پذیرش پیام های بازرگانی صدا و سیما

انجمن علمی بازاریابی ایران

انجمن تحقیقات بازاریابی ایران

انجمن روابط عمومی ایران

انجمن متخصصان روابط عمومی

انجمن صنفی شرکتهای تبلیغاتی

انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران

توسعه مهندسی بازار گستران آتی

رنگین کمان تبلیغات

راهکار مدیریت

خانه مدیران

ماركتینگ نیوز

I bazaryabi


 دوستان


بانیك

حامد قدوسی

دكتر احمد روستا

دكتر علی شاه حسینی

دكتر حسین وظیفه دوست

دكتر احمد یحیایی ایله ای

دكتر علی اصغر محكی

دكتر فرزاد حقیقی راد

محمد سالاری

اخبار ارتباطات

بازاریابان

به اندیش

تبلیغازار یابی

كافه بازاریابی

آرش نورآقایی

مجید عرفانیان

دکتر یونس شکرخواه

روز نوشته های پرویز درگی

محمدعلی دوست محمدی

اتاق مدیریت ارتباط با مشتری

وب سایت شخصی امیر بختایی


 

 

 

 
جستجوِی گوگل

 در كل اینترنت
در این سایت