تبلیغات
چهارراه تبلیغات - تبلیغات سیاسی و تبلیغات انتخاباتی: مدیریت بازاریابی تبلیغات تبلیغ فروش برند

چهارراه تبلیغات
 

 بازدید از وب سایت جدید امیر بختایی

 

>> منوهای کاربری <<

 

صفحات بعدی این موضوع


= بازگشت به صفحه نخست

= آرشیو كامل مطالب

 

جستجو در مطالب چهارراه تبلیغات

 

 

عضویت در گروه چهارراه تبلیغات

¯ برای عضویت در گروه چهارراه تبلیغات اینجا كلیك كنید.


تالار گفتگوی متخصصین تبلیغات


¯ ورود به تالار گفتگوی متخصصین تبلیغات

 

نظر سنجی ها

¯ چه شكلی از تبلیغات بیشتر توجه شما را به خود جلب كرده است؟


آخرین مطالب

¯نگاهی به استراتژی تبلیغاتی فیلم سینمایی بارکد

¯دانلود رایگان کتاب چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟

¯دعوت به همكاری كارشناسان فروش حضوری

¯دوره تابستانی مهندسی فروش و فروشهای حضوری در سازمان مدیریت صنعتی

¯دوره ویدئویی مدیریت فروش و فروشندگی حرفه ای

¯دوره ویدئویی اصول بازاریابی و مدیریت بازار

¯دوره بهاره مهندسی فروش و فروشهای حضوری در سازمان مدیریت صنعتی

¯آگهی استخدامی كارشناس بازاریابی و فروش

¯رقابت تبلیغاتی شركتهای ایرانی در شبكه های ماهواره ای

¯آگهی استخدامی مدیر و كارشناس بازاریابی و فروش

¯نقد فنی كمپین تبلیغاتی دیجی كالا

¯نصب مجدد پنل تبلیغاتی بر بدنه تاكسیها

¯تویوتا بازهم با ارزش‌ترین برند خودرو در جهان شد

¯ مصاحبه امیر بختایی با شفقنا در خصوص بازاریابی مدرن

¯عجیبت ترین روش برای تبلیغ محصول

¯لوگو یا نشان و كاربرد آن

¯كپی رایت جنگ آینده

¯دعوت به همكاری بازاریاب و حسابدار

¯ابزاها و روشهای تحقیقات بازار

¯برگزاری دوره شصت و یكم مهندسی فروش و فروشهای حضوری

¯بومی سازی كمپین های بازاریابی بین المللی

¯پیش بینی آینده صنعت تبلیغات

¯پنج درس از استراتژی تولید محتوای دیجیتال كوكاكولا

¯مشاوران و طراحات خلاق تبلیغات چكار می كنند!

¯چرا ما برند ایرانی مطرح در عرصه جهانی نداریم؟

¯قوانین طلایی مذاكره فروش

¯چگونگی پیدایش صنعت تبلیغات

¯نقد كمپین انصراف از دریافت یارانه

¯دوره بهاره مهندسی فروش و فروشهای حضوری

¯انتشار مجموعه میزگردهای تخصصی بازاریابی ایران


تبلیغات

سازمان مدیریت صنعتی 50 ساله شد

BrandzTech

Rastak

مجتمع آمورزش نیكوكاری رعد


آرشیو ماههای اخیر

شهریور 1395 (1)
مرداد 1395 (1)
شهریور 1394 (1)
تیر 1394 (1)
خرداد 1394 (2)
فروردین 1394 (1)
اسفند 1393 (2)
دی 1393 (1)
آبان 1393 (1)
مهر 1393 (2)
شهریور 1393 (2)
مرداد 1393 (2)
تیر 1393 (4)
خرداد 1393 (4)
اردیبهشت 1393 (3)
فروردین 1393 (2)
اسفند 1392 (2)
بهمن 1392 (1)
دی 1392 (2)
آذر 1392 (3)
آبان 1392 (3)
شهریور 1392 (4)
مرداد 1392 (3)
تیر 1392 (3)
خرداد 1392 (2)
اردیبهشت 1392 (5)
فروردین 1392 (3)
اسفند 1391 (3)
بهمن 1391 (3)
دی 1391 (4)
آذر 1391 (3)
آبان 1391 (4)
مهر 1391 (7)
شهریور 1391 (5)
مرداد 1391 (5)
تیر 1391 (6)
خرداد 1391 (3)
اردیبهشت 1391 (5)
فروردین 1391 (3)
اسفند 1390 (5)

 

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات

دسترسی به فید چهارراه تبلیغات

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات به Google

اضافه كردن فید چهارراه تبلیغات به YAHOO

 نسخه موبایل چهارراه تبلیغات

 

آمار وبلاگ

امروز :
كل مطالب :
بازدید های دیروز :
كل بازدیدها :


 تبلیغات سیاسی و تبلیغات انتخاباتی // نقد و بررسی آثار و فعالیتهای تبلیغاتی ,

 

تبلیغات انتخاباتی: بایدها و نبایدها

 

آنچه در این روزها نقل محافل و مجالس شده بحثهای تبلیغاتی نامزدهای احتمالی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است. ستادهای انتخاباتی یكی پس از دیگری تشكیل می شوند و فعالیتهای تبلیغاتی اوج می‌گیرد.

در این بین سوالی مطرح می شد و آن اینكه تبلیغات چقدر می تواند در موفقیت یا عدم موفقیت یك داوطلب تاثیر داشته باشد؟ و یك برنامه تبلیغاتی انتخاباتی باید از چه خصوصیاتی برخوردار باشد؟

شاید در سالیان گذشته و دوره های پیشین، اهمیت تبلیغات انتخاباتی چندان درك نشده بود، اما به تدریج قدرت تبلیغات برای جلب آرای مردم مورد توجه قرار گرفت و به نظر می‌رسد در انتخابات پیش روی به بالاترین حد در سالیان بعد از انقلاب برسد.

 

برنامه تبلیغاتی برای انتخابات

تبلیغات سیاسی شكلی از تبلیغات است و همان اصول و مبانی كلی كه در علم تبلیغات مطرح می‌شود در تبلیغات سیاسی هم وجود دارد. هدف در تبلیغات سیاسی جلب توجه و حمایت مخاطبان است. و برای این منظور باید برنامه داشت و حرفه ای عمل كرد. آنچه در تبلیغات انتخاباتی یا سیاسی حائز اهمیت است، داشتن یك برنامه تبلیغاتی اثربخش است. در این برنامه تبلیغاتی باید مخاطبان هدف، ساختار و محتوای پیام، رسانه‌ و ساختار هزینه به صورتی حرفه ای و كارشناسی شده تعریف شده باشند. غفلت در هریك از اجزای فوق می‌تواند تمامی تلاشها و زحمات را بی‌اثر و نقش بر آب كند.

 

تعریف مخاطبان هدف

براین اساس نامزدهای انتخاباتی باید ابتدا مخاطبان هدف را انتخاب كنند. به عنوان نمونه می‌توان به انتخاب دانشجویان و پشت كنكوریها اشاره كرد كه توسط آقای جاسبی صورت گرفت یا انتخاب اقشار كم درآمد جامعه كه توسط آقای كروبی صورت پذیرفت. نمونه دیگر جوانان و زنان هستند كه توسط آقای خاتمی در دوره‌های گذشته هدف قرار گرفتند و یكی از مهمترین دلایل پیروزی ایشان شمرده می‌شود. چراكه جوانان و زنان هم از نظر تعداد و هم از نظر تاثیرگذاری بخش مهمی از جامعه ما هستند كه توسط آقای خاتمی مورد توجه ویژه قرار گرفتند. و یا قشر كارگر و روستا نشین كه توسط آقای احمدی‌ نژاد به عنوان مخاطب هدف انتخاب شد. كه باتوجه به تعدد و حضور جدی این گروه در انتخابات از مهمترین عوامل موفقیت ایشان محسوب می‌شود.

نكته مهم اینكه مخاطبان هدف را باید باتوجه به تعداد، قدرت نفوذ و تاثیرگذاری بر دیگران و میزان حضور جدی در عرصه انتخابات، بررسی و انتخاب نمود.

 

پیام تبلیغاتی

عامل مهم دیگر پیام است كه محتوا و ساختار آن می‌بایست با توجه به سلایق و علایق و خواسته‌های مخاطبان هدف مشخص ‌شود. شعار تبلیغاتی و حتی لگوی تبلیغاتی نیز در این قسمت جای می‌گیرد. شعار تبلیغاتی جهت‌گیری و الویتهای یك نامزد انتخاباتی را مشخص می‌كند. به عنوان نمونه آقای كروبی به انتخاب شعارهای اقتصادی از نوعی كه برای قشر كم درآمد ارزشمند باشد پرداخت و آقای خاتمی شعارها و پیامهای تبلیغاتی خود را باب میل جوانان و زنان انتخاب كرد. و از آنجا كه این دو گروه بیش از سایر اقشار جامعه احساسی تصمیم می‌گیرند، قالب پیامها و شعارها هم احساسی طراحی شده بود. پیش بینی می‌شود كه برخی از نامزدهای انتخابات پیش روی هم از پیامهای مورد پسند جوانان و زنان استفاده كنند. از جمله آقای میر حسین موسوی كه آزادیهای اجتماعی و سیاسی بیشتر را مد نظر قرار داده است.

در انتخاب پیام تبلیغاتی نكته‌ای ظریف وجود دارد كه می‌تواند استراتژی نامزدها را كم اثر سازد. و آن عبارت است از میزان باورپذیری پیام و انطباق آن با ادعاكننده. باید دید كه باتوجه به سوابق و تصور ذهنی كه از داوطلبین وجود دارد شعارهای ایشان چقدر باورپذیر تلقی خواهد شد. بر این اساس شاید اگر آقای موسوی به مسائل اقتصادی توجه نشان دهند با توجه به سوابق ایشان، باورپذیری به مراتب بیشتری را ایجاد كنند. در مورد نمونه‌ای دیگر از انطباق شعارها و مخاطبان هدف با شخصیت نامزدها هم می‌توان به آقای باراك اوباما اشاره كرد. چهره جوان ایشان كه در مواردی هم با لباس غیررسمی به تصویر كشیده می‌شد در باورپذیری شعارهای ایشان برای قشر جوان آمریكا بسیار موثر بود. در دوره گذشته نیز آقای هاشمی رفسنجانی در برخی از تیزرهای تبلیغاتی با لباسی تا حدی غیررسمی ظاهر شدند كه البته تاثیرگذار نیز بود. نمونه دیگر آقای احمدی‌نژاد است كه از لحاظ باورپذیری توانست ارتباط بسیار خوبی با مخاطبان هدف خود برقرار سازد. باتوجه به سیاستها و برنامه‌های اجرا شده در 4 سال گذشته توسط ایشان به نظر می‌رسد همچنان طرفداران خود را همراه داشته و جزء گزینه‌های جدی این دوره هم قرار خواهند داشت.

نكته مهم اینكه در انتخاب پیام، باید به ارزشها و خواستهای مخاطبان هدف توجه كرد. البته پیامی كه انتخاب می‌شود باید با شخصیت و سوابق نامزدها هم منطبق باشد. همچنین باید باورپذیر بوده و امری محال و غیرواقعی جلوه نكند.

 

رسانه تبلیغاتی

عامل سوم انتخاب رسانه مناسب است. كه البته نامزدهای دوره دهم حق انتخاب چندانی از این حیث نخواهند داشت و با توجه به شرایط پیش آمده و لزوم صرفه‌جویی، رسانه قالب برای تمامی داوطلبین تلویزیون خواهد بود. البته استفاده هوشمندانه از رسانه‌های الكترونیكی از جمله اینترنت می‌تواند برای استفاده كنندگان یك گزینه طلایی محسوب شود. به ویژه افرادی كه جوانان و دانشجویان را هدف گرفته‌اند. نمونه بارز این امر استفاده هوشمندانه آقای اوباما از تبلیغات اینترنتی است كه قبلا خبر آن به اطلاع دوستان رسیده بود. (اینجا)

 

بودجه تبلیغاتی

عامل دیگر بودجه و توان مالی است. هر فردی كه بتواند سرمایه‌ بیشتری را همراه خود سازد امكان موفقیتش افزون خواهد شد. چراكه می‌توند پیامهای خود را بیشتر، وسیعتر و بلندتر به گوش مخاطبان خود برساند. در دوره گذشته آقای هاشمی رفسنجانی از این حیث توفیق بیشتری داشتند. البته آنچه بیش از حجم سرمایه اهمیت دارد، استفاده هوشمندانه از سرمایه است. چه بسا بتوان با سرمایه‌ای بسیار كم تاثیرگذاری به مراتب بالاتری را ایجاد نمود. در این زمینه استفاده از رسانه‌های نوین مانند اینترنت كه ارزانتر ولی تاثیرگذارتر هستند همچنان توصیه می‌شود.

نكته اینكه تبلیغات اینترنتی چیزی بیش از یك سایت شخصی ایستا و كم بازدید كننده است. استفاده از بازیهای آنلاین، فایلهای فلش جذاب و بنرهای تبلیغاتی خوش رنگ و لعاب از جمله روشهایی است كه می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

 

پانوشت

در سالیان گذشته در بخش اجرا پیشرفتهای نسبتا خوبی صورت گرفته است. استفاده از كارگردانهای باسابقه و زبردست سطح كیفی اجرای كمپینهای تبلیغاتی را ارتقا داده است. اما باید توجه داشت كه اجرا بعد از طراحی اهمیت می‌یابد و اساسا برای طراحی یك كمپین تبلیغاتی اثربخش باید از متخصصان تبلیغات و بازاریابی آشنا به اصول اقناع نیز كمك گرفت.

حال اینكه چرا متخصصان تبلیغات و بازاریابی كشور حضور كم رنگی در رقابتهای سیاسی داشته و دارند موضوعی دیگر است كه شاید در فرصت بعدی به آن نیز بپردازیم.

در پایان باید گفت كه تبلیغات انتخاباتی و بطور كلی تبلیغات سیاسی یكی از شكلهای ظریف در عین حال دشوار و پیچیده تبلیغاتی است. كه در صورت توجه می‌تواند موفقیتهای چشم گیری در عرصه ملی و بین المللی برای سیاسیون كشورمان به ارمغان آورد. به شرط آنكه هوشمندانه طراحی و حرفه‌ای اجرا شود.

منبع: چهارراه تبلیغات

 


>> <<


نوشته شده توسط امیر بختائی در دوشنبه 7 اردیبهشت 1388

 لینک این مطلب | نظرها و پیامها ()                                                        عضویت در گروه | عضویت در خبرنامه


صفحات بعدی این موضوع:

 

    استفاده از مطالب وبلاگ چهار راه تبلیغات با ذکر ماخذ و درج لینك آزاد است.
All Rights Reserved 2005-2006 © http://www.advercross.com

 

 

  

كارگاه سلامت سنجی بازاریابی و فروش

 

 

 

 

 

 

 

>> منوهای اصلی <<


= صفحه نخست
= پست الکترونیک
=ارتباط مستقیم با مدیر وبلاگ


نویسندگان

= امیر بختائی (رزومه)

= شادی گلچین‌فر (رزومه)


موضوعات
درباره وبلاگ و نویسندگان(30 مطلب)
تاریخچه تبلیغات(13 مطلب)
ادبیات تبلیغات(46 مطلب)
مشاغل صنعت تبلیغات(4 مطلب)
شرکتهای تبلیغاتی(6 مطلب)
قوانین تبلیغات(25 مطلب)
اخبار دنیای تبلیغات(183 مطلب)
نقد و بررسی آثار و فعالیتهای تبلیغاتی(116 مطلب)
تبلیغات اینترنتی(34 مطلب)
معرفی و دانلود کتاب و مجلات مدیریت بازاریابی و تبلیغات(50 مطلب)
دوره‌های آموزشی بازاریابی و تبلیغات(73 مطلب)
كنفرانس ها و نمایشگاه های تبلیغات و بازاریابی(51 مطلب)
جشنواره های تبلیغات(29 مطلب)
مقالات کلینیک بازاریابی و تبلیغات(28 مطلب)
تصاویر تبلیغاتی برگزیده(19 مطلب)
تیزرهای تبلیغاتی و تلویزیونی(43 مطلب)
مدیریت برند و نام و نشان تجاری(26 مطلب)
تبلیغاتچی های معروف(8 مطلب)
آگهی های استخدامی و فرصتهای شغلی(23 مطلب)
متفرقه(1 مطلب)

 

كتابهای نویسندگان

كتاب "چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟"

 

كتاب مدیریت تبلیغات اینترنتی

 

كتاب ابزارهای مدیریتی


مقالات نویسندگان

بازاریابی از طریق پست الکترونیکی (Email Marketing)
  بازاریابی از طریق تلفن همراه (Mobile Marketing)
  [PDF] تبلیغات: ابزاری سازنده یا مخرب؟!
  [PDF] نقش مشاوره مدیریت در مدیریت صنعتی
  [PDF] ده اشتباه بزرگ در تبلیغات اینترنتی
  [PDF] روابط عمومی یا تبلیغات: امروزه كدامیك موثرترند؟
  [PDF] هدف گذاری و تدوین استراتژی تبلیغات
  [PDF] هفت قانون طلایی مذاکرات فروش
  [PDF] چگونه تبلیغات موفق بسازیم؟
  [PDF] چگونه مخاطبان تبلیغ خود را انتخاب كنیم؟
  [PDF] روش های بودجه بندی فعالیتهای تبلیغاتی‌
  [PDF] شناخت فرهنگ سازمانی بر اساس مدل دنیسون
  [PDF] استراتژی های تبلیغاتی برای خدمات
  [PDF] ارائه مدل كسب و كار الكترونیك برای بازار مشاوره مدیریت ایران
  [PDF] سرنخ گمشده تبلیغات
  [PDF] اقتدار ایده‌ها
  [PDF] بررسی بازار مشاوره مدیریت در جهان
  [PDF] اینترنت؛ ابزاری كارآمد در خدمت تبلیغات
  [PDF] تبلیغات اینترنتی در ایران؛ تنگناها و راهكارها
 


 آرشیو مقالات فارسی


سایتهای مفید

سازمان مدیریت صنعتی

جایزه مشاوره مدیریت ایران

انجمن مشاوران مدیریت ایران

شبكه مشاوران مدیریت صنعتی

موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی

دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد

دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها

پذیرش پیام های بازرگانی صدا و سیما

انجمن علمی بازاریابی ایران

انجمن تحقیقات بازاریابی ایران

انجمن روابط عمومی ایران

انجمن متخصصان روابط عمومی

انجمن صنفی شرکتهای تبلیغاتی

انجمن عکاسان تبلیغاتی و صنعتی ایران

توسعه مهندسی بازار گستران آتی

رنگین کمان تبلیغات

راهکار مدیریت

خانه مدیران

ماركتینگ نیوز

I bazaryabi


 دوستان


بانیك

حامد قدوسی

دكتر احمد روستا

دكتر علی شاه حسینی

دكتر حسین وظیفه دوست

دكتر احمد یحیایی ایله ای

دكتر علی اصغر محكی

دكتر فرزاد حقیقی راد

محمد سالاری

اخبار ارتباطات

بازاریابان

به اندیش

تبلیغازار یابی

كافه بازاریابی

آرش نورآقایی

مجید عرفانیان

دکتر یونس شکرخواه

روز نوشته های پرویز درگی

محمدعلی دوست محمدی

اتاق مدیریت ارتباط با مشتری

وب سایت شخصی امیر بختایی


 

 

 

 
جستجوِی گوگل

 در كل اینترنت
در این سایت